Термальні ванни на околиці Рейк’явіка приваблюють як місцевих мешканців, так і туристів. Потім вода використовується для опалення.

Традиційне місце зустрічей у нашому регіоні – паб, в інших місцях це може бути, наприклад, кафе чи мечеть. В Ісландії головною віссю життя є гаряча ванна. Багато ісландців навіть щодня перевдягаються в купальники, щоб обговорити новини зі своїми сусідами чи друзями, купаючись у теплій воді. І тому, коли нещодавно неподалік Рейк’явіка відкрили нову термальну лагуну, призначену в основному для туристів, місцеві жителі швидко закохалися в неї.

З роздягальні я спускаюся бетонними сходами у воду, від якої піднімається пара. Воно трохи схоже на затоплену шахту, але варто пройти всього кілька метрів і між скелями вулканічного каменю, покритими мохом, відкривається краєвид на море, яким можна насолоджуватися, занурюючись у теплу воду.

Я перебуваю в термальному спа-центрі Sky Lagoon, буквально в межах видимості через затоку від Рейк’явіка.

“Ми працюємо тут трохи більше двох років і вже пустили коріння, начебто ми тут з незапам’ятних часів”, vфріда Йонсдоттир з Керівництво лагуни вітає мене. Спа-центр створено на промисловій околиці ісландського мегаполісу, на березі одного з численних місцевих джерел.

Стійкий спа

«Наша вода надходить із природного геотермального джерела. Це стійке рішення. Але хоча води в Ісландії достатньо, ми намагаємося дбайливо ставитися до цього дорогоцінного ресурсу. Кожна крапля води проходить через лагуну чотири рази, перш ніж піти, і навіть тоді ми все одно використовуємо її тепло для нагрівання води, обігріву будівель і, зрештою, паркування, що важливо взимку».

Вода приємно тепла, температура нижче 40 ° C, відчувається, що це мінеральна вода, за ароматом можна сказати, що в ній, ймовірно, буде трохи сірководню, але не багато. “Нам було важливо знайти місце на березі океану. Тут, в Ісландії, ми пов’язані з морем. Воно давало нам кошти для існування протягом століть”, – каже Фріда.

Відвідувачі тут можуть насолодитися видом на океан не лише у відкритій ванні, а й у місцевій сауні, головною перевагою якої є скляна передня стіна, – описує колега Фріді Ельма Діс Арнадоттир: «Наша сауна мені найбільше подобається, коли на вулиці вітряно та океан неспокійний . Ви можете подивитися його, дозволивши своїй свідомості плисти хвилями, сидячи в теплі та тиші. Це щось невимовне».

Небесна лагуна – це сучасний комплекс, побудований з урахуванням природи та ісландських традицій. Але створено його спеціально біля мегаполісу з метою залучення іноземних туристів. Коли я озираюсь навколо, я бачу їх багато, але я також чую багато ісландської мови.

Місцевий інтерес як задоволення

«Тут багато місцевих мешканців. Ми часто ходимо сюди разом», літня жінка з Рейк’явіка, яка у супроводі своїх друзів розташувалася на камені в однієї з скелей, виводить мене з мого початкового уявлення про суто туристичну пам’ятку. «Мені тут подобається, бо треба забезпечити бронювання. Тут не буде тісно, як у нашому басейні».

Похід до басейну з підігрівом або спа – улюблене заняття ісландців, для багатьох з них це щоденне заняття. «Можливо, навіть у найменшому містечку Ісландії можна знайти громадський басейн із підігрівом. Гарячі джерела протягом століть були основним місцем зустрічей. Сьогодні у нас вже є різні сучасні спа та сауни, але людям, як і раніше, подобається ними користуватися», — пояснює Фріда.

Не дивно, що місцеві курорти коштують дорого на користь місцевих жителів. Адже спочатку нічого іншого не залишалося. Вперше цей район відкрився під час пандемії, коли з острова зникли туристи.

“Ми в Ісландії схильні з недовірою ставитися до новин і можемо багато говорити, коли нам щось здається неправильним. Тому коли місцеві жителі прийшли нас випробувати, а потім купили абонементи, для нас це було великим задоволенням», — каже Ельма Діс.

Ісландія – країна, яку щорічно відвідує у кілька разів більше туристів, аніж її населення. Це викликає проблеми у багатьох місцях. Важко сказати, чи винна атмосфера курорту, але у Небесній лагуні місцевим жителям та іноземцям, мабуть, вдалося знайти гармонію співіснування.