Замок герцога Бретонського

Замок герцога Бретонського колись височів над соляними полями, сьогодні його оточує пташиний заповідник.

Під час Французької революції середньовічний замок Сусініо збирався знести у камінь, він нікого не цікавив. Зрештою його зберегли і сьогодні він є затребуваною історичною пам’яткою південній Бретані. Для місцевих жителів це романтичний скарб, але їм також вдається ув’язати історію історії з природним багатством навколишніх водно-болотних угідь.

Замок 13 століття домінує над районом Морбіана неподалік історичного міста Ванес. Він підноситься над усіма навколишніми селами, і він видно навіть з довколишнього пляжу. Він уже був у списку історичних пам’яток Франції у ХІХ столітті, і водночас мало що зникло, і від нього, можливо, нічого не залишилося.

«Сьогодні садиба займає площу 64 га. Околиці замку віднесено до природних заповідників. Такі місця знаходяться під охороною, але вони повинні бути доступні для відвідування. Саме тому у нас є три пішохідні маршрути навколо замку», – пояснює екскурсовод Матільда Гійаутова.

Як жилося за герцогах

Екскурсію розпочинаємо недалеко від замку. «Зверніть увагу, що Сусініо завжди знаходиться у полі нашого зору. Нам вдалося об’єднати французьку історію та важливість природних багатств», — наголошує Матільда, наскільки важливо, щоб ці два елементи могли працювати разом у районі півострова Рюїс.

В епоху пізнього середньовіччя, а потім і в наступні століття, коли замком володів герцог Бретані, маєток був ще більшим. «Він налічував 2600 гектарів, які переважно використовувалися під сільське господарство, там були соляні поля та добувалась деревина. Сюди ходили на полювання та процвітала рибалка. “Просто популярне місце герцога Бретонського”, – резюмує путівник.

Солоне королівство

Замок Сусініо видніється здалеку – три величезні вежі та багатоповерховий кам’яний герцогський палац, стіни та рів біля них. Все це збереглося, хоч і знадобився ремонт. Замок кілька разів було пограбовано, майже нічого не залишилося. Багато стелі обрушилися, навіть одну частину замку було зруйновано. Але сьогодні ви цього не взнаєте.

Нинішня постійна експозиція присвячена зв’язку історії та природи. Матільда Гільатова, фахівець із екологічних досліджень, у замку Сусініо пояснює, як з часів середньовіччя людська діяльність завжди розширювалася у зв’язку з навколишнім середовищем та природою.

На дерев’яному понтоні Матильда піднімає руки і показує в далечінь у бік лагуни. За його словами, вже в середні віки скрізь були соляні поля, так звані соляні котли. Зрозуміло, сіль тут добувалась із морської води.

Пташиний рай

«Сьогодні там більше не добувають сіль, не можна турбувати оточуючі водно-болотні угіддя. Глиста бухта є чудовим поєднанням солоної та прісної води, що приваблює не лише унікальну флору, а й винятково багатий пташиний заповідник. Тут можна спостерігати, наприклад, зсуви ґрунту», — додає Матильда Грилаутова.

“Спостереження за птахами більш ніж рекомендується”, – каже гід, роздаючи бінокль. Також можна побачити довгокрилих крачок, різні види чайок і серед них, звичайно ж, чайку, що сміється.

Сьогодні замок Сускініо пропонує не лише подорожі в історію, а насамперед на природу. Не дивно, що південна Бретань, регіон під назвою Морбіан, є одним із найбільш відвідуваних туристичних напрямків Франції.